Baza RedSeaZone

Architekci: TFK
Lokalizacja: El Gouna, Hurghada, New Marina Beach, Egipt
Powierzchnia: 730 m2
Rok: 2018
Kategoria: Obiekt sportowo-rekreacyjny
Zleceniodawca: RedSeaZone- Polska szkoła kitesurfingu

W nocy z 1 na 2 września 2018 spłonęła baza RedSeaZone. Głównym celem projektu była optymalizacja czasu odbudowy oraz uwzględnienie rozszerzonego programu funkcjonalnego.

Baza jest budynkiem parterowym w kształcie litery L. Dwa prostopadłe względem siebie skrzydła wydzielają prywatną część piaszczystej plaży. Budynek obrócony jest na północy wschód, tak by zapewnić oś widokową i bezpośrednie połączenie komunikacyjne z morzem Czerwonym, od którego dzieli dystans około 100m. Zadaszenie budynku jest wysunięte przed lico ścian od strony dziedzińca, zapewniając cień dla użytkowników. Na najbardziej wysuniętym skrzydle znajduje się w części zadaszony taras drewniany.

Główną funkcją bazy jest zapewnienie niezbędnego w kitesurfingu zakresu usług. Sprzęt jest magazynowany w specjalnie do tego przeznaczonych boksach, gdzie możliwe jest ich naturalne suszenie przed ponownym użyciem. Serwisowanie i naprawa odbywa się w pomieszczeniu warsztatu. Zaprojektowano także przebieralnie oraz miejsce na przechowywanie kosztowności. Salka szkoleniowa służy teoretycznemu wprowadzeniu początkujących i prowadzeniu małych spotkań. Budynek ma też sklep z akcesoriami, część administracyjną oraz ogólnodostępne toalety. W bazie jest także sala koncertowa. Można też skorzystać z usług strefy gastronomiczno-barowej, usytuowanej bezpośrednio przy strefie koncertowej. Przeszklenia i otwarte strony budynku są tak usytuowane, by w pełni można było cieszyć się morską panoramą. Można także wypocząć lub poopalać się na leżakach zlokalizowanych przed bazą i na tarasie widokowym.

Konstrukcja budynku jest słupowo-belkowa drewniana. Usztywnienie zapewniają także płyty z których budowane są ściany. Wszystkie odległości wynikają z modułów dostępnych w Egipcie płyt drewnianych. Zapewnia to optymalizację czasu pracy i zużycia materiału. Podłogi i tarasy to ruszt drewniany wykończony deskowaniem, natomiast pomiędzy belkami konstrukcyjnymi dachu rozpostarto materiał tekstylny.