AktualnościInfoKonkursy

Centrum Dystrybucyjne LPP SA w Brześciu Kujawskim z prestiżową nagrodą Eurobuild Awards 2022

14 października 2022

Centrum Dystrybucyjne LPP SA w Brześciu Kujawskim z prestiżową nagrodą Eurobuild Awards 2022

Powierzchnia niemal jedenastu pełnowymiarowych boisk piłkarskich, kubatura porównywalna do ponad trzystu olimpijskich basenów czy przepustowość zdolna zapełnić szafy dziesiątek tysięcy osób tygodniowo – to statystyki, które nie wywierają już dużego wrażenia na współczesnej architekturze przemysłowej, przywykłej do liczb tak astronomicznych, że aż wymykających się ludzkiemu wyobrażeniu. Dziś, kiedy do stworzenia obiektu wybijającego się na tle takiej architektury – ze względu na swoją charakterystykę powtarzalnej i przewidywalnej – nie wystarczy przytłaczać rozmiarem, nowe Centrum Dystrybucyjne LPP w Brześciu Kujawskim autorstwa pracowni Tacakiewicz Ferma Kresek udowadnia, że kluczem do sukcesu jest jakość, dbałość o detal, oraz często zapomniana przy inwestycjach tej skali troska o komfort najważniejszego użytkownika – a więc każdego człowieka przekraczającego próg budynku. Najlepszą miarą sukcesu odniesionego przez zespół zaangażowany w projekt oraz budowę obiektu jest wyróżnienie Centrum nagrodą New Warehouse of the Year 2022 przez jury konkursu
Eurobuild Awards.

Zaprojektowanie zagospodarowania terenu, po którym każdego dnia mają poruszać się setki pojazdów osobowych i ciężarowych w sposób klarowny z punktu widzenia logistyki, a jednocześnie atrakcyjny wizualnie i przyjazny dla pieszych czy rowerzystów, na powierzchni niemal dziesięciokrotnie większej od krakowskiego rynku stanowi ogromne wyzwanie, często pomijane przy tego typu inwestycjach kosztem maksymalizacji powierzchni zabudowy i parkingów. W toku projektowania otoczenia Centrum szczególną uwagę przywiązano do ruchu pieszego, zwłaszcza w kontekście połączenia budynku biurowego z dworcem autobusowym znajdującym się na terenie, specjalnie zaprojektowanym w odpowiedzi na potrzeby pracowników. Przystanki z głównym wejściem do budynku łączy szeroka aleja, w obrębie której odważną, nowoczesną kreską wytyczono wielokątne zieleńce, które razem z towarzyszącą im małą architekturą tworzą przyjazną użytkownikom pełnoprawną przestrzeń publiczną – zniesienie bariery pod postacią standardowego ogrodzenia całości terenu podyktowane było chęcią otwarcia Centrum na okolicę.

Obiekt, składający się z dwóch części – magazynowej oraz socjalno-biurowej – wyróżnia szczególnie ta druga, mniejsza, w której skupiły się najważniejsze obszary przeznaczone dla użytkowników, od nowoczesnych przestrzeni biurowych, przez szatnie, pomieszczenia socjalne czy przestronną jadalnię, aż po sale ćwiczeniowe, audytoria i własne pomieszczenia opieki ambulatoryjnej. Budynek socjalno-biurowy, funkcjonalnie ściśle powiązany z przestrzenią hali magazynowej, został z niej ze względów użytkowych formalnie wyodrębniony, co umożliwiło ich zróżnicowanie pod względem estetycznym. Okazały portal nie pozostawia użytkownikom i odwiedzającym wątpliwości co do tego, gdzie znajduje się główne wejście prowadzące do reprezentacyjnego holu.

W miarę zbliżania się do budynku coraz wyraźniejszy staje się każdy z niemal ćwierci miliona trójkątnych otworów wyciętych w wyprodukowanych na zamówienie perforowanych panelach, które na potrzeby inwestycji zaprojektowano według ponad stu unikalnych wzorów. Wykończona w ten sposób fasada, nawiązująca swym wyglądem do oglądanej w dużym zbliżeniu struktury przewiewnej tkaniny, w której otwory stanowią element nie mniej ważny niż tworzące wątek nici, podkreśla sztukę krawiectwa będącą tożsamością LPP, a jej antracytowa barwa, przełamana jasnymi elementami portalu, stawia część biurową w wyraźnym wizualnym kontraście do jasnej części magazynowej.

Perforowana elewacja nadaje surowej, prostopadłościennej bryle lekkości, razem z rozległymi szkleniami wykonanymi w systemie fasad aluminiowych, których główną rolą jest wpuszczenie do środka jak największej ilości naturalnego światła słonecznego. Jasnym, przestronnym pomieszczeniom charakteru nadali projektanci wnętrz ze studia Bidermann+Wide, dla których, oprócz zapewnienia użytkownikom komfortowych warunków pracy w przyjemnym dla oka otoczeniu, istotą projektu była dbałość o środowisko – materiały, którymi wykończono wnętrza pochodzą z recyklingu, można poddać je ponownej obróbce, a nawet prześledzić ich ślad węglowy.

Z budynku biurowego do części magazynowej prowadzi szeroki ciąg komunikacyjny, z którego wchodzi się wprost do przepastnej przestrzeni hali, gdzie znajduje się bijące serce Centrum – nowoczesny, zautomatyzowany system sortowania i składowania umożliwiający jednoczesne przechowywanie 40 milionów sztuk odzieży, a także przyjęcie i nadanie 8 milionów sztuk każdego tygodnia. Pod dachem zwieńczonym instalacją fotowoltaiczną zdolną zasilić nawet 250 domów jednorodzinnych, pokrywającą w całości zapotrzebowanie Centrum, pracuje ponad 700 osób. O komfort pracowników zadbano przez wprowadzenie proekologicznych rozwiązań z zakresu instalacji, takich jak odzyskiwanie ciepła za pomocą rekuperacji czy gospodarowanie wodą deszczową wykorzystywaną m.in. do podlewania zieleni na terenie inwestycji.

Rezultat współpracy między Inwestorem – LPP Logistics, generalnym wykonawcą – Bremer AG oraz pracownią Tacakiewicz Ferma Kresek, to budynek, w którym szczególne zadbano o potrzeby wszystkich jego użytkowników. Autorzy liczą na to, że nagrodzone statuetką New Warehouse of the Year Centrum stanie się nowym punktem odniesienia dla inwestorów i projektantów podobnych obiektów – nie tylko pod względem rozwiązań technologicznych i budowlanych, ale przede wszystkim pod kątem dbałości o komfort i samopoczucie użytkowników oraz gości.

Inwestor: LPP Logistics Sp. z o.o.

Generalny wykonawca: Bremer AG

Autorzy: Tacakiewicz Ferma Kresek Sp. z o.o.

Współpraca autorska: architekci: Marta Kalinowska-Drożdż, Łukasz Włódarczak, Adam Poniży, Joanna Borek

Architektura wnętrz: Bidermann+Wide

Konstrukcja: RCK Biuro Inżynierskie

Współpraca: KABARPOL Sp. z o.o. Sp. k.; Polonez Plus Sp. z o.o.; INSTACH Sp. z o.o.; SATIS PROJEKT Sp. z o.o. Sp. k.; CMFplus Sp. z o.o.; GM Sprinkler Sp. z o.o.

Nadzór inwestorski: Trebbi Polska Sp. z o.o.

Powierzchnia terenu: 350 000 m2

Powierzchnia zabudowy: 82 800 m2

Powierzchnia całkowita: 90 470 m2

Kubatura: 1 170 000 m3

Projekt: 2020 – 2021 r.

Realizacja: 2021 – 2022 r.

 

Leave a Reply