Tacakiewicz
0
loading...

Główna nawigacja EN

discover
scroll to

Zrównoważone budownictwo

Zrównoważone budownictwo

Zrównoważone budownictwo

BREEAM Excellent - Innowacyjne i Ekologiczne Rozwiązania

 

 

Co to znaczy budować w sposób zrównoważony?

 

Idea rozwoju zrównoważonego (ang. sustainability) polega na takim zarządzaniu dostępnymi zasobami, aby tempo ich zużywania było mniejsze niż tempo ich odtwarzania. W przypadku budownictwa oznacza to m.in. stosowanie rozwiązań zapewniających energooszczędność, projektowanie systemów pozwalających na obniżenie śladu wodnego budynku oraz wyposażanie go w alternatywne, odnawialne źródła energii.

 

Jak budować w sposób zrównoważony?

 

W dążeniu do budowania w sposób zrównoważony kluczowa jest współpraca Inwestora z doświadczonymi projektantami, zarówno architektami, jak i instalatorami oraz specjalistami w zakresie ochrony środowiska. Biuro projektowe Tacakiewicz Ferma Kresek od lat stale współpracuje z uznanymi ekspertami w tych dziedzinach, dzięki czemu projekty, również te w duchu zrównoważonym, są na każdym etapie opracowywane według najlepszych standardów.

 

Doświadczenie projektantów z biura Tacakiewicz Ferma Kresek potwierdzają m.in. liczne zrealizowane projekty, które uzyskały certyfikację BREEAM na wysokich poziomach, budynki wyposażone w systemy zapewniające energooszczędność, instalacje fotowoltaiczne oraz urządzenia ograniczające ślad wodny poprzez ponowne użycie wody szarej bądź zagospodarowywanie wód opadowych.

 W naszym portfolio są również budynki, w których wykorzystano materiały o dającym się prześledzić śladzie węglowym, lub takie, które wyprodukowane zgodnie z filozofią cradle to cradle – „od kołyski do kołyski” – co oznacza, że mogą zostać w całości poddane recyklingowi bez generowania odpadów, w ramach gospodarki w obiegu zamkniętym.

 

Budownictwo zrównoważone – korzyści

 

Budynek wzniesiony zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju jest nie tylko bardziej przyjazny dla środowiska, ale zapewnia również zauważalne, wymierne korzyści dla jego użytkowników. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, np. za pomocą paneli fotowoltaicznych, a także systemy zmniejszające ślad wodny poprzez ponowne wykorzystanie wody szarej z budynku lub zagospodarowanie wód opadowych na cele podlewania roślin znacząco zmniejszają koszty użytkowania budynku. Ponadto, zastosowanie ekologicznych, naturalnych materiałów oraz projektowanie budynku tak, by jak najlepiej zagospodarowywać zyski ciepła np. ze słońca, zapewnia korzystny mikroklimat i pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie użytkowników.

Zamknij